Přírodní mýdla

Přírodní Mýdlo Koukol Z Volfartic

V tomto článku se podíváme na jeden zajímavý projekt, který oživuje zvyky, tradice a řemesla související s každodenním životem na venkově na přelomu 19. století. Základem je zde jednoletá bylinalen setý, který se ručně zpracovává a spřádá na kolovratu, přičemž kromě jiného vzniká jako vedlejší produkt i velmi kvalitní olej. A právě tento lněný olej slouží jako základní surovina pro farní mýdlárnu Koukol ve Volfarticích, jejíž doménou je ruční výroba mýdla za studena. Přírodní mýdlo Koukol si získává stále větší oblibu a najdete ho i v naší nabídce. Jaké jsou tedy výhody přírodních mýdel a proč stojí za to je vyzkoušet?

Ruční manufaktura Mýdlárna Koukol využívá k výrobě mýdla zejména suroviny získávané z místních zdrojů. V oblasti chráněné krajinné oblasti České středohoří jsou dostupné všechny léčivé byliny používané v mýdlech a farnice je získávají převážně samosběrem. V mýdlárně Koukol se používají výhradně rostlinné oleje z plodin pěstovaných původně na našem území, takže jako základ pro některá mýdla se používá lněný olej, pro jiná potom slunečnicový či světlicový olej. Velkým plusem je, že přírodní mýdlo Koukol neobsahuje žádná chemická barviva, umělé vůně ani parabeny a chemické konzervanty. Jako přírodní konzervační látka se při výrobě mýdla používá extrakt z grapefruitových jader, což je originální řešení, které se svými účinky hravě vyrovná každému umělému konzervantu. Díky použitým éterickým olejům, aromatickým bylinkám a dalším přírodním látkám má mýdlo Koukol hojivé a uklidňující účinky a samozřejmě také skvěle voní!

Výroba mýdla za studena

Přírodní mýdlo Koukol se vyrábí výhradně energeticky šetrnou metodou za studena, jejíž podstatou je reakce olejové a vodní fáze při teplotě cca 30 °C. Hlavní výhodou této metody je to, že oproti průmyslové výrobě ponechává mýdlu nesrovnatelně více léčivých látek, minerálů a vitamínů přirozeně obsažených v olejích. Výroba mýdla za studena se obvykle používá v ručních manufakturách a využívá se při ní teplo, které vzniká přirozenou chemickou reakcí. Jako vedlejší produkt této reakce vzniká alkohol (glycerin), takže při výrobě studenou cestou získáme z každé molekuly tuku jednu molekulu glycerinu a tři molekuly mýdla. Průmyslově vyráběná mýdla obvykle obsahují glycerinu přibližně 10krát méně. Glycerinová přírodní mýdla nenarušují přirozený ochranný film na pokožce a dokonale ji hydratují (pH 8). Pleť je po umytí přírodním mýdlem hebká, vláčná a pružná.

Studená Výroba Mýdla Koukol
Výroba Mýdla Za studena

Léčebné účinky mýdla Koukol

Pro posílení léčebných vlastností se do přírodních mýdel Koukol přidávají také přírodní éterické oleje (koncentrované výtažky z bylin a květů), které vznikají většinou parovodní destilací částí rostlin. Mýdlárna Koukol velmi dbá na to, aby do každého mýdla přišel pouze ten nejvhodnější éterický olej ve správném poměru a v odpovídající kvalitě. A při jakých zdravotních potížích může přírodní mýdlo Koukol pomoci? Jsou to zejména různé kožní nemoci, jako jsou atopické ekzémy, akné, vyrážky a další neduhy. Máte lupy nebo seboreu? Potom je tu pro vás lopuchové mýdlo / šampon, který vás dokáže lupů zbavit a výrazně uleví i podrážděné pokožce hlavy. Pro pacienty trpící lupenkou vyrábí mýdlárna Koukol vynikající léčivé mýdlo s mořskou solí, které poskytne kýženou úlevu. Mýdlo s třezalkou je vhodné zejména v letních vedrech, dokáže vaši pokožku výborně zchladit i zklidnit a je vynikající také při alergii na slunce nebo po bodnutí hmyzem.

Cílem je navrátit péči o tělo do rukou přírody a tím pomoci harmonizovat člověka jako celek. Přírodním mýdlem Koukol je nejlépe se namydlit a nechat pěnu zhruba pět minut působit – můžeme tomu říkat “sladění se s bylinkou”. Dovolte zkrátka bylince, aby vám co nejlépe prospěla a pomohla. Za zkoušku určitě stojí i přírodní šampony Koukol v podobě kostky mýdla. Vaše vlasy budou po použití přírodního šamponu umyté jinak než při ošetření běžným šamponem, budete je moci snadněji tvarovat a lépe udrží tvar účesu. Vlasy zhrubnou, získají jinou strukturu a jejich kvalita se jednoznačně změní k lepšímu.

Léčivá Přírodní Mýdla Koukol
Léčivá Mýdla Koukol

Mýdla Koukol dobře voní i vypadají

Přírodní mýdla obohacená o éterické oleje působí také aromaterapeuticky. Éterické oleje (také esenciální oleje) patří mezi aromatické látky, které působí na čichové receptory člověka a vyvolávají dojem vůně. Esenciální oleje nejen pěkně voní, ale také podporují a posilují imunitu, zbavují stresu a vnitřního napětí, působí proti únavě během dne a celkově zklidňují tělo i mysl před spaním.

Veškerá přírodní mýdla a šampony mýdlárny Koukol jsou vyráběné a řezané ručně. Každý kus je tedy originálem a například oblíbené kolomejdlo má i velmi atraktivní design. Jedná se o “nahá” mýdla, která jdou do prodeje bez obalu, pouze s papírovou páskou obsahující název, výrobce, složení a účinky konkrétního mýdla. Každé mýdlo má praktický lněný provázek, pomocí kterého jej lze snadno zavěsit – lépe potom schne a prodlužuje se tak i jeho životnost. K balení a přepravě přírodních mýdel se používají sáčky a tašky z recyklovaného papíru. Výroba mýdel Koukol je zcela beze zbytků, všechny suroviny se spotřebují a bylinky z výluhu se kompostují.

Farní mýdlárna Koukol Volfartice je jeden ze zajímavých projektů dotovaných z EU (oproti jiným nesmyslům financovaných EU). Využívá se zde rukodělná výroba s uplatněním principů biorytmů přírody a dochází k zajímavému spojování nových zkušeností výroby s tradičními historickými postupy. Přírodní mýdla Koukol jsou velmi kvalitní a jistě stojí za vyzkoušení! Na video o výrobě přírodního mýdla ve Volfarticích se můžete podívat níže.